Když vám spadne betonový plot
Viděli jste někdy zeď, kterou poškodil silný vítr nebo vandalové? Většinou jsou takové stavby buď nakloněné do podoby šikmé roviny, anebo část z nich se sesype či zcela zboří. Vypadá to na takovém místě jako na bojišti po útoku dělostřeleckým granátem. A zahlédli jste někdy betonový plot, který stavěl amatér, co podcenil výkopové práce? Vypadá to vcelku podobně, takový plot se nakloní a může dokonce někoho zavalit a usmrtit. Není to legrace a tímto navazujeme na téma, jak stavět betonová oplocení, aby se nic podobného nestalo.
Hloubka výkopu
Výkopové práce patří k nepopulárním, a zvláště tam, kde si oplocení staví lidé sami. Buď si na to sjednají kopáče nebo malé rypadlo, anebo se do práce pustí sami. V případě betonového oplocení se jedná o zajištění výkopových jam pro betonové sloupky, a ty by měly být zapuštěné minimálně 80 cm hluboko. Jenže ne vždy je výkop tak jednoduchý, a tak se někdo z vás může rozhodnout, že zkrátka některý sloupek nebude tak hluboko a jednoduše jej zkrátí. Ale takové zkrácení sloupků může být pro betonový plot fatální. Kdokoli tedy staví svépomocí betonový plot, měl by zvážit, zda se nevyplatí výkopové práce zajištěné profesionály, případně montáž plotu na klíč. Kdy zejména to má svůj praktický význam?
Stavební navážka – velmi problematické jsou výkopy v navážce stavebních sutin. Může tu být zamotané i drátěné pletivo a některé materiály, jako jsou kusy železobetonu, vás mohou pěkně potrápit. A je-li navážka po celé délce parcely, kde potřebujete vyhloubit třicet otvorů, bude to soumarská dřina.
Kořeny stromů – velkým problémem jsou kořeny vzrostlých stromů, které chcete zachovat, aby strom neuhynul. V takovém případě musíte postupovat velmi opatrně, je to mravenčí práce a ne každý má tu trpělivost, aby to zvládl.
Tuhý jíl – do měkké ornice vám zajede rýč, krumpáč a motyka raz dva, ale co takový hutný jíl? A v kombinaci s velkými balvany? Tady už si amatér snadno vyláme zuby – obrazně řečeno, a možná, že i doslova.