Kombinujeme betonový plot se dřevem

09.05.2024

Uvažujete o výstavbě betonového plotu z tenkých armovaných desek a oslovuje vás řešení kombinace betonu a masivního dřeva?

Pokládka dřevěných latí

Betonové odlitky a dřevo k sobě dobře pasují, ale velmi záleží na tom, jakým způsobem budete dřevěné latě do jednotlivých polí mezi sloupky vkládat. V zásadě máte tři základní možnosti, buď budou latě vodorovné, svislé, anebo šikmé. Každé řešení má svá pro a proti a nejste-li doposud o celé koncepci pevně rozhodnuti, doporučujeme namalovat si alespoň na papír přibližnou podobu modelové situace, a ta by vám mohla alespoň napovědět.

Vodorovné latě pokládané přes sebe – budete-li latě pokládat svisle nebo vodorovně či na šikmo jen vedle sebe, nebude to dostatečně plastické a může to působit poněkud fádně a příliš lacině. Vyzkoušejte pokládku vodorovných latí tak, že tu spodní podepřete v mírném sklonu pod úhlem cca 30 stupňů a ostatní pak budete pokládat směrem odspodu nahoru v tomto úhlu přes sebe, čímž vznikne zajímavý prostorový útvar.

Dekor dřeva a betonu

Obrovskou výhodou obou těchto materiálů je možnost vyladit jejich barvu. Měkké dřevěné řezivo lze napustit barevnou lazurou a vhodně jej pak kombinovat s betonovým soklem a svislými sloupky. Betonové odlitky se vyrábí v několika základních barevných odstínech, a pokud by vám ani jeden nevyhovoval, jistou možností je i nátěr betonu fasádní hydrofobní akrylátovou barvou.

Výška oplocení

S výškou plotu to nijak nepřehánějte, před jeho pokládkou si výšku zkusmo vyměřte například provázkem, abyste měli představu, jak na vás působí z estetického i praktického hlediska. Maximální výška oplocení je dva a půl metru, ale v pouliční zástavbě je to někdy až příliš. K zajištění soukromí a zabezpečení pozemku před přízemním polétavým prachem a silnějším větrem většinou postačí výška mezi 150 a 200 centimetry.