Moderní a zároveň rustikální gabionové sypané stěny
Současným trendem v oblasti oplocení jsou gabionové sypané stěny. Mohou se využít prakticky všude, kde je zapotřebí vyřešit plot. Instalují se kolem rodinných domů, administrativních budov nebo průmyslových areálů. Za jejich hlavní přednosti, z hlediska vizuálního, je považován estetický vzhled, originalita a dostatek soukromí.
- Montáž gabionových sypaných stěn je nejméně třikrát rychlejší nežli v případě běžných gabionových plotů.
- Sypané varianty jsou také cca o 30% levnější.
U gabionových sypaných plotů se počítá s dlouhou životností, která může přesáhnout i více než třicet let. A to i přesto, že jsou bezúdržbové. Tyto typy oplocení volí také lidé, kteří bydlí u rušných komunikací a na místech, kde dochází k častým poryvům větrů. Masivní plot je ideální pro odhlučnění a jako bariéra před větrem.
- Gabionové stěny jsou sestaveny ze tří částí:
1) speciální gabionové sloupky
2) gabionové spony (táhla)
3) plotové 2D svařované drátěné dílce
Gabionové stěny a ploty se shodnou prakticky s každým stylem. Mohou být tedy součástí moderně pojatého areálu i rustikálního prostředí.
Jaký kámen do gabionových stěn
Důležitou součástí gabionových stěn je pochopitelně vhodný kámen. Ten musí splňovat nejen estetickou stránku, ale také by se mělo jednat o nenámrazový kámen, který je odolný vůči UV záření, je pevný a nedrolí se. Mezi běžné materiály patří žula, vápenec, čedič, břidlice, dolomit či fylit.
- Další otázkou je, jaké množství kamene se do gabionového plotu spotřebuje.
- Výpočet je jednoduchý a vcelku přesný.
- K objemu gabionu připočítejte dvacet procent a vyjde vám potřebná hmotnost kamene v tunách.
Při výstavbě gabionu není většinou nutné mít betonový základ. Docela postačí štěrkové lože. V případě, že se jedná o nedostatečně pevné podloží, pak byste měli o betonovém základu uvažovat.