Natíráme betonový plot fasádní barvou

Betonové ploty u nás rostou jako houby po dešti. A není divu, vždyť se jedná o pohledné řešení, nahrazují cihlovou nebo kamennou zídku, a to dokonce v různých povrchových reliéfech a barvách betonového odlitku. Poměrně rychle se staví a vykazují dlouhou životnost i bez nutnosti pravidelné údržby.
Ne vždy nám však vyhovuje barva betonu, i když se výrobci odlévaných komponentů snaží nabídnout vcelku dostatek barev. Někteří z nás zkrátka požadují od oplocení něco víc, než je běžný standard, a tak se uchylují k fasádním barvám.
Výhodou betonového plotu je, že není nutné pracně shánět speciální barvy na beton, postačí docela běžné fasádní barvy na vápenné omítky a nátěr či nástřik barvou pak také zakryje spáry mezi jednotlivými deskami, což vytvoří dokonalý jednolitý povrch a plot tak získá na atraktivitě a eleganci. Fasádní barva také zakrývá případný výron vápna, takzvaný "vápenný výkvět", což je ovšem jev naprosto přirozený vzhledem k obsahu vápna v betonové směsi.
Jak postupovat při nátěru plotu
Čištění – u nově zhotoveného plotu nebývá obvykle nutné povrch důkladně čistit, ovšem rozhodnete-li se natírat plot staršího data výstavby, měli byste beton důkladně očistit tlakovým čističem anebo alespoň kartáčem a teplou vodou s přídavkem sody a octa. Soda s octem jsou ekologické a nahrazují saponáty, jejichž přítomnost není na zahradě vítána. V betonu mohou být usazené nánosy mechu a lišejníků anebo špinavý mastný prach z ovzduší, zvláště v průmyslových oblastech.
Penetrace – po vyčištění a vysušení povrchu proveďte za slunečného počasí penetrační nátěr, aby fasádní nátěr byl konzistentní a pohledný.
Nátěr fasádní barvou ve dvou vrstvách – někdy stačí jen jedna vrstva, záleží na výrobci a na barvě betonového podkladu. Dbejte hlavně o to, aby penetraci ani fasádní barvu nesmyl májový deštík nebo letní bouřka, vychytejte si vhodný den s příznivým slunečným a teplým počasím.