Plastový nebo dřevěný plot?

20.06.2024

Od plotu většinou vyžadujeme, aby byl dostatečně odolný a tudíž trvanlivý, bezúdržbový a pochopitelně také esteticky dokonalý. Součástí téměř každého plotu jsou plotové výplně neboli plotovky. Nejvíce používanými materiály na montáž plotové výplně jsou dřevo a plast.

  • V mnoha případech už jsou plastové plotovky natolik dokonalé, že je na první pohled od dřevěných nerozeznáte.

- Pokud přesto budete chtít klasický dřevěný plot, pak musíte počítat s tím, že bude vyžadovat pravidelnou údržbu.

- Jednou za tři až pět let bude nutné vzít do ruky nástroje a nářadí, plot očistit od nánosů a znovu ho natřít.

Je také pravděpodobné, že postupem času ztratí barva svůj původní odstín a v laťkách se objeví drobné či větší praskliny. Jak známo, dřevo pracuje stále a těmto změnám nelze dost dobře zabránit. Plastové plotovky mají oproti dřevěným několik nesporných výhod. Pokud jsou skutečně kvalitní, pak se barva nebude loupat a plot bude držet svůj původní odstín.

Práce s plastovou a dřevěnou plotovkou je prakticky stejná. Můžete je upravovat, řezat nebo do nich vrtat. Plastové plotovky se vyrábějí v mnoha barevných variantách. Dražší typy disponují ochrannou UV folií, která má zvýšit odolnost a udržet barevnou stálost.

o Je tedy nějaká zásadní výhoda dřevěných plotovek?

- Samozřejmě, že ano.

- Plastová plotovka nevoní dřevem, nemá originální a čistě přírodní kresbu a nejsou v ní zajímavě rozmístěné suky.

Jak se tedy rozhodnout? Jedním z parametrů může být cena. Dřevěné plotovky jsou oproti plastovým levnější. Je ale zapotřebí počítat s dalšími náklady na údržbu a s nižší životností. Záleží tedy jen na vás, jak si celou investici propočítáte a co se vám vyplatí více. Řešením může být také kompozitní materiál, kterým je dřevoplast. Tento moderní materiál v sobě kombinuje vlastnosti dřeva a plastu. Je ale finančně náročnější.